02164351
دکتر اصلان احمدی 4 سرطان حنجره 4 همه چیز در مورد سندرم تاپیا
مدت زمان مطالعه 4 دقیقه

همه چیز در مورد سندرم تاپیا

مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

سندرم تاپیا، اختلال نادری است که با درگیری اکستراکرانیال اعصاب حنجره و زیر زبانی همراه است و منجر به فلج یک سمت تارهای صوتی و زبان می شود. این سندرم عارضه ای است که با کنترل مجاری هوایی و یا پوزیشن قرارگیری سر بیمار در طول جراحی مرتبط است.

از جمله علائم شایع این اختلال می توان به گرفتگی صدا، مشکل تکان دادن زبان، دیسفاژی (اختلال بلع) و یا حتی تنگی نفس اشاره کرد.

سندرم تاپیا

سندرم تاپیا اختلالی است که منجر به فلج شدن یک سمت از زبان و تارهای صوتی می شود

جراحی فک (ارتوگناتیک)

شامل روش هایی است که بر روی فک بالا، فک پایین، استخوان گونه، استخوان بینی و یا سایر استخوان های صورت اعمال می شود و توسط بهترین جراح حنجره انجام می شود.

ما در این مقاله به بررسی سندرم تاپیا بعد از جراحی فک می پردازیم.

نمونه بالینی

بیمار بیست و دو ساله با 61 کیلوگرم وزن که به دلیل انحراف و کج شدن دو دندان، یکی در ماگزیلا و دیگری در فک، تحت جراحی فک قرار گرفت. علی رغم پوزیشن دندان های فک بالا و پایین بر روی هم، فک ها به طور کامل روی هم قرار نمی گرفتند و فک پایین مقداری جلو بود.

یک روز بعد از جراحی، بیمار از گرفتگی صدا، خشن شدن صدا، ناتوانی در بلع و فلج شدن زبان خود شکایت داشت.

بیشتر بخوانید
سرطان حنجره چيست؟ 

بهترین متخصص گوش و حلق و بینی و متخصص اعصاب، معایناتی را بر روی تارهای صوتی و زبان انجام دادند. هیچ نوع ادم و یا هماتوم در ناحیه حنجره مشاهده نشد.

نتیجه سی تی اسکن نیز کاملا طبیعی بود.

به دلیل ناتوانی بیمار در طاق باز خوابیدن، تست MRI نیز انجام شد.

هیچ گونه ابتلای همزمان با بیماری دیگری که بتواند با علائمی همراه باشد، در بیمار مشاهده نشد.

مواد مغذی از طریق گاستروستومی آندوسکوپیک زیر پوستی (PEG)، به بیمار داده می شد. بیمار طی چند هفته بهبودی خود را به دست آورد و PEG نیز برداشته شد.

تا شش ماه بعد از جراحی، تارهای صوتی سمت چپ هم چنان فلج بودند. چهار ماه بعد، بیمار به مرور تکلم خود را به دست آورد. بعد از گذشت ده ماه، بیمار به بهبودی کامل رسید و علائمی از سندرم نیز مشاهده نشد.

تشخیص بالینی سندرم تاپیا، اولین بار ده ماه بعد از اولین جراحی فک صورت گرفت.

بیشتر بخوانید: سرطان حنجره از تشخیص تا درمان

مکانیسم اثر سندرم تاپیا با بیهوشی

مکانیسم اثر سندرم تاپیا با بیهوشی، به دلیل فشردگی اعصاب زیر زبانی و حنجره توسط لوله درون نایی و کشیدگی طولانی مدت این اعصاب، در پی خم بودن بیش از حد سر می باشد.

علت بروز سندرم تاپیا

در هفتاد درصد بیماران، علت اصلی برور این سندرم، فشردگی و یا کشیدگی اعصاب زیر زبانی و حنجره در طول جراحی می باشد. سی درصد بیماران، دوره نقاهت بسیار خوبی را پشت سر گذاشتند، 39 درصد دوره نقاهت ناتمام ماند و بیش از 26 درصد بیماران، دوره نقاهتی نداشتند.

سندرم تاپیا

سندرم تاپیا اختلالی است که اکستراکرانیال اعصاب حنجره و زیر زبانی را درگیر می کند

دوره نقاهت بعد از درمان سندرم تاپیا

از آن جایی که مکانیسم این آسیب با نوروپراکسی همراه است، طول دوره نقاهت تا حد بسیار زیادی به زمان و نوع درمان از جمله مصرف کورتون و یا درمان دیسفاژی بستگی دارد. به عنوان مثال، در بیمار ما، طول دوره نقاهت در حدود ده ماه بعد از اولین جراحی طول کشید.

بیشتر بخوانید
سرطان حنجره چيست؟ 

عوارض بعد از درمان سندرم تاپیا

در هر جراحی تحت بیهوشی عمومی شاهد بروز عوارض خواهیم بود. به عنوان مثال، احتمال بروز این سندرم بعد از جراحی ستون فقرات و یا لامینوپلاستی وجود دارد.

مطالعات بسیاری نشان می دهند که بروز این عارضه نتیجه کنترل مجاری هوایی با لوله ای است که درون نای قرار می گیرد. با این حال، این سندرم بعد از جراحی هایی مانند جراحی قلب و یا جراحی بینی نیز ممکن است مشاهده شود.

نمونه ای از ابتلا به این سندرم بعد از ترمیم شکستگی مندیبل (فک) گزارش شده است. ما معتقدیم که اولین نفر مبتلا به سندرم تاپیا بعد از انجام جراحی فک بوده است.

نتیجه گیری

گرچه سندرم تاپیا، عارضه نادری است اما مهم است که جراحان و متخصصین بیهوشی از این اختلال آگاه باشند. توصیه ما این است که به پوزیشن صحیح قرارگیری سر بیمار در طول جراحی و هم چنین کنترل مجاری هوایی اهمیت داده شود تا از بروز این عارضه پیشگیری به عمل آید.

راه های ارتباطی با دکتر اصلان احمدی

شماره تماس: 02164351

آدرس: خیابان ستارخان / خیابان نیایش / بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص)

دکتر اصلان احمدی

ورودى سال ٧٩ دانشگاه علوم پزشكى قزوين و فارغ التحصيل سال ٨٦ كه همان سال در دانشگاه علوم پزشكى ايران بيمارستان رسول اكرم (قطب گوش حلق بينى كشور) تخصص گوش حلق بينى قبول شدم و بعد از ٤ سال با اخذ رتبه برتر در بورد تخصص گوش حلق بينى در كشور در سال ٩٠ فارغ التحصيل شدم سپس به عنوان عضو هيات علمى گروه گوش حلق بينى علوم پزشكى ايران بيمارستان رسول برگزيده شدم.سال ٩٤ در ازمون فوق تخصص حنجره برگزيده شدم و سال ٩٥ موفق به اخذ مدرك فوق تخصص حنجره شدم.در ضمن در اين مدت موفق به اخذ مدرك فلوشيپ از Groningen هلند نزد پروفسور Dikkers نايب رييس حنجره اروپا در سال ٢٠١٦ شدم.ضمنا در سال ٢٠١٦ يك دوره بازسازى صورت نزد پروفسور Mamarvar در برلين گذراندم كه مربوط به بازسازى صورت با پيوند ازاد از نقاط ديگر بدن ميباشد.
تحصیلات
2000 – 2007ایران ، قزوین پزشک عمومی
2008 – 2012ایران ، دانشگاه ایران دکترا (Phd) ، گوش و حلق و بینی
گواهی نامه ها
رتبه ی سوم برد تخصصی
سوابق کاری
بیمارستان رسول اکرم تهران استادیار
بیمارستان شهدای عشایر خرم آباد متخصص گوش و حلق و بینی
مقالات
تشخیص H.Pylori در ضایعه خوش خیم حنجره توسط PCR در مجله عوامل عفونی وسرطان 2012
چگالی بالا متخلخل در بازسازی صورت و جراحی بازنگری رینوپلاستی در مجله طب سر و صورت 2012
بررسی اپیدمیولوژیک عوامل مرتبط با انحراف سپتوم توسط CT منتشر شده در BMC گوش و حلق و بینی2012

بیشتر بخوانید
سرطان حنجره چيست؟ 
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =

Call Now Buttonتماس سریع