02164351
دکتر اصلان احمدی / بیماری های حنجره / تنگی ناحیه ساب گلوت
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

تنگی ناحیه ساب گلوت

تنگی ناحیه ساب گلوت عبارت است از باریک شدن ناحیه ساب گلوت (ناحیه ای در نای و دقیقاً زیر تارهای صوتی). این باریک شدن اغلب از خود بافت های اسکار و زخم بر جای می گذارد.

علت تنگی ناحیه ساب گلوت

این مشکل می تواند مربوط به لوله گذاری قبلی در ناحیه نای (قرار دادن لوله تنفسی در گلو به منظور انجام یک جراحی و یا مشکلات تنفسی) باشد. اگرچه این مورد بیش تر در مورد لوله گذاری طولانی مدت (به مدت چند روز) صدق می کند، اما ممکن است برای مواردی نیز که لوله گذاری به مدت کوتاهی انجام می پذیرد، رخ دهد.

تنگی ساب گلوت می تواند پس از ایجاد تروما در این ناحیه نیز به وجود بیاد. این اختلال همچنین می تواند بر اثر اختلالات خود ایمنی (یا همان وگنر) همراه و یا می تواند ایدیوپاتیک (با منشا ناشناخته) باشد.

تصور می شود که رفلاکس معده و دستگاه گوارشی ممکن است در ایجاد تنگی ساب گلوت نقش داشته باشد. زیرا باعث تحریک و التهاب راه هوایی نای می گردد.

تنگی ناحیه ساب گلوت

تنگی ناحیه ساب گلوت در واقع باریک شدن قسمت ساب گلوت است

علائم تنگی ناحیه ساب گلوت

در بزرگسالان شایع ترین علائم تنگی ساب گلوت شامل استریدور یا سوت تنفسی (نفس کشیدن با صدای بلند) در هنگام دم و بازدم می باشد. این صدا اغلب به عنوان خس خس نیز یاد می شود. در حقیقت بیش تر بیماران مبتلا به تنگی ناحیه ساب گلوت با علائم اولیه آسم به پزشک مراجعه می کنند. این عارضه موجب کوتاه شدن نفس شده و فرد مبتلا برای تنفس مجبور است تقلا نماید.

بیشتر بخوانید: درمان سرطان حنجره

تشخیص تنگی ناحیه ساب گلوت

تشخیص تنگی ناحیه ساب گلوت به وسیله آزمایشات ریوی (آزمایشی که بیمار در داخل دستگاهی تنفس می کند تا میزان هوایی که وی توانایی داخل و خارج کردن آن را دارد، اندازه گیری شود.) انجام می گیرد. تشخیص این عارضه به کمک سی دی اسکن گردن نیز امکان پذیر می باشد.

به منظور تشخیص دقیق تر بیماری تنگی ساب گلوت، لوله ای به همراه یک دوربین در مطب و یا اتاق عمل وارد ناحیه نای شده و ایجاد هر گونه اختلال در این منطقه را به تصویر می کشد.

درمان تنگی ناحیه ساب گلوت

برای این بیماران معمولاً داروهای ضد رفلاکس تجویز می گردد. از نظر تکنیک های جراحی، روش های متعددی برای درمان این عارضه وجود دارد. روش اندوسکوپی کم تهاجمی (از طریق دهان لوله ها و تیوب های مخصوصی وارد شده و مجاری تنفسی را گشاد می نماید.)

برای درمان پیشنهاد می گردد. از وسیله های متفاوتی شامل اسکوپ های فلزی، لیزرها (برای برش و از بین بردن تنگی)، بالن ها (برای ایجاد کشش در ناحیه باریک شده) و یا استنت ها (وسیله های پلاستیکی و فلزی برای باز گذاشتن ناحیه مذکور) می توان برای گشادتر کردن راه های تنفسی استفاده نمود.

برخی افراد ممکن است کاندیدای جراحی CTR شوند (CTR جراحی بزرگی است که بر روی گردن انجام شده و قسمت باریکی از مسیر هوایی زیر حنجره برداشته شده و جعبه صوتی و نای در جای خود قرارداده می شوند.)

از آنجا که معمولاً تنگ شدگی در ناحیه ساب گلوت ناشی از ایجاد اسکار می باشد، هر یک از مداخلات پزشکی به منظور از میان برداشتن بافت آسیب دیده صورت می پذیرد. ممکن است برای مدیریت و درمان هر چه بهتر این بیماری، جراح مجبور شود تا چند متد درمانی را با هم ترکیب نماید.

تفاوت میان تنگی نای و تنگی ناحیه ساب گلوت چیست؟

بزرگترین تفاوت میان تنگی نای و تنگی ساب گلوت در محل ایجاد تنگی می باشد. تنگی نای به ندرت اتفاق می افتد و علت اصلی آن ایجاد تروما در نای در پی لوله گذاری یا جراحی های قبلی در راه تنفسی می باشد. تنگی ساب گلوت در زیر جعبه صوتی و ایدیوپاتیک (با منشا ناشناخته) و یا به دلیل بیماری خود ایمنی می باشد.

نوازادانی که تنگی ناحیه ساب گلوت دارند

تنگی ساب گلوت در نوزادان معمولاً به کمک لوله گذاری در بخش ICU می توانند تنفس کنند. این نوزادان معمولاً به تراکستومی (تیوب تنفسی که داخل گردن قرار داده می شود.) احتیاج پیدا می کنند.

همچنین مشکلات ریوی که در نوزادان ایجاد می گردد، ممکن است به دلیل نارس بودن آنها باشد. امکان دارد پزشک متخصص گوش و حلق بینی اتساع آندوسکوپیک را برای این بیماران تجویز نماید. جراحی ترمیمی باز اغلب شامل بازسازی حنجره شده که در آن بخشی از غضروف دنده برای ترمیم ناحیه مورد نظر برداشته می شود.

برای تشخیص و درمان این بیماری حتما به بهترین متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید تا معاینات لازم صورت گرفته و بهترین روش درمان برای آن در نظر گرفته شود.

Sourec: https://www.bcm.edu/healthcare/care-centers/institute-voice-swallowing/conditions/subglottic-stenosis

 

راه های ارتباطی با دکتر اصلان احمدی

شماره تماس: 02164351

آدرس: خیابان ستارخان / خیابان نیایش / بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص)

برچسب ها:
مقالات مرتبط
[yarpp]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *