02164351
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

بیماری های حنجره

بیماری صدا یا بیماری حنجره از جمله اختلالات قابل درمان حنجره ای است که با کنترل سریع می توان از آن پیشگیری نمود. در این مقاله سعی نموده ایم که در مورد بیماری های حنجره یا التهاب آن که به لارنژیت معروف است بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. برای ادامه مطلب با ما همراه شوید.

بیماری های حنجره

بیماری های ناحیه حنجره انواع مختلفی دارند که برخی از آنها سطحی و قابل درمان هستند و برخی دیگر درصورت مراجعه دیر هنگام به پزشک ممکن است خطرناک باشند. در ادامه این نوشتار در مورد این بیماری ها توضیحات مختصری خواهیم داد.

تومور یا سرطان حنجره

اگر یاخته های بدخیم تارهای صوتی را فراگرفته باشد به گونه ای که وجود توده در گلو احساس شود و تنفس را مشکل نماید، سرطان حنجره ایجاد شده است که درمان سرطان حنجره روش های خاص خود را دارد و باید به بهترین متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه شود.

اگرچه بسیاری از رشدهایی که حنجره را تحت تأثیر قرار می دهند غیر سرطانی هستند ، تومورهای سرطانی نیز می توانند در حنجره رشد کنند. دیواره های داخلی حنجره با سلولهایی به نام سلولهای سنگفرشی پوشانده شده است. تقریباً همه سرطان های حنجره از این سلول ها شروع می شود و کارسینوم سلول سنگفرشی نامیده می شود. اگر زود درمان نشوند، سرطان حنجره می تواند به غدد لنفاوی اطراف گردن متاستاز (گسترش یابد) کند. افراد سیگاری بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض سرطان حنجره هستند. این خطر حتی در افراد سیگاری که الکل مصرف می کنند نیز بیشتر است. خوشبختانه، اگر زود درمان شود، سرطان حنجره بسیار قابل درمان است.

پلیپ حنجره

بیماری پلیپ درمیانسالان و بزرگسالان بیشتر رخ می دهد که اغلب حاشیه لبه های تارهای صوتی را درگیر می کند. خوشبختانه باید بگوییم که ضایعه ای خوش خیم حنجره است که با جراحی کوچکی برطرف می شود.

پلیپ حنجره

پلیپ حنجره عموما در میانسالان رخ می دهد

خونریزی تارهای صوتی

اگر از تارهای صوتی به صورت تهاجمی استفاده شود، باعث پارگی رگ های خونی خواهد شد و خونریزی مجرای صوتی ایجاد می شود. رخداد این امربسیار نادر است.

عدم تکامل حنجره

این بیماری خود شامل مواردی مانند: فلج نهایی تارهای صوتی – سست بودن در تحرک تارهای صوتی- خم شدن حنجره یا بیماری های مادرزادی می باشد.

عدم تکامل حنجره

عدم تکامل حنجره

تنگی حنجره

این بیماری باعث باریک شدن مجرای تنفسی می شود که در اثر زخم یا بی حرکتی طناب صوتی بروز می کند و باعث مشکلات تنفسی می شود. تنگی حنجره می تواند اختلالات را ایجاد کند که از آن جمله می توان به اختلالات خود ایمنی یا التهابی مانند پلی آنژیت همراه با گرانولوماتوز، آسیب های تروماتیک ناشی از لوله گذاری طولانی مدت، شرایط یاتروژنیک که این موارد ناشی از درمان پزشکی مانند جراحی تیروئید است.

دیسفاژی

اگر به این بیماری مبتلا باشید، ممکن است در بلع مشکل داشته باشید. برخی از افراد مبتلا به دیسفاژی ممکن است قادر به بلعیدن غذاهای جامد، مایعات یا حتی بزاق نباشند. از آنجا که نمی توانید به اندازه کافی کالری دریافت کنید، این بیماری می تواند باعث سو تغذیه شما شود.

دیسفاژی همچنین می تواند منجر به عفونت های جدی شود. در صورتی که بلع ضعیف باعث گیر افتادن غذا در ریه ها یا خارج از مری می شود. دیسفاژی زمانی اتفاق می افتد که حنجره هنگام بلعیدگی محکم بسته نشود و حلق (گلو) غذا را به صورت هماهنگ به مری منتقل نکند.

دیسفاژی غالباً در افرادی که دچار سکته مغزی شده اند دیده می شود، اما ممکن است بعد از جراحی گردن یا پس از درمان های پرتوی برای سرطان سر و گردن نیز رخ دهد. شرایط بلع می تواند کاملاً پیچیده باشد و معمولاً از یک رویکرد چند رشته ای (تیمی) شامل گوش و حلق و بینی، گوارش و آسیب شناسی گفتار بهره مند می شود.

دیسفاژی

کسانی که مبتلا به دیسفاژی می شوند ممکن است در بلعیدن غذاهای جامد، مایعات و حتی بزاق دهان دچار مشکل شوند

ندول

عارضه ندول حنجره زمانی رخ می دهد که فرد بیش از اندازه از تارهای صوتی خود استفاده می کند. بهترین معالجه گفتار درمانی خواهد بود، اما در صورت وخیم بودن این عارضه از جراحی میکرولارنژیال استفاده می کنند.

ناهنجاری و اختلالات عملکردی یا انقباض عضلانی

درصورتی که انقباض بیش از اندازه بر عضلات ماهیچه ای ایجاد شود به طوری که تارهای صوتی را تغییر دهد و از حرکت هوا در تارهای صوتی لرزش ایجاد نماید، اختلال عملکردی را تولید می کند و صدای جیر جیر را به همراه می آورد.

بازگشت رفلاکس اسید

بازگشت اسید معده به حنجره بسیار دردناک است به گونه ای که  حنجره را قرمز و متورم می کند و تنها راه تشخیص و درمان رفلاکس حلق و حنجره تست لوکوپلاکیای می باشد که متخصص گوش و حلق و بینی زمانی تجویز می کند که مشاهده نماید، بیمار با درمان های پزشکی هنوز تارهای قرمز چشمگیری دارد.

پرسبای لارنژیس

Presbylaryngis به علت نرم شدن عضله و بافت صوتی رخ می دهد که از جمله علل آن افزایش سن و کهولت می باشد. در نتیجه فرد صدایی خرخر گونه ای پیدا خواهد نمود. یکی از بهترین درمان در این زمینه مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی است و تزریق چربی به تارهای صوتی می باشد که نتیجه ای بسیار خوبی را برای فرد به همراه خواهد آورد.

لارنژیت سیسکا

اگر آب رسانی به تارهای صوتی ناکافی باشد باعث ایجاد لارنژیت سیسکا می شود، که مخاطی سفت و ضخیم بر تارها به همراه خواهد آورد، در نتیجه با تارصوتی ارتعاشات ایجاد نمی شود.

التهاب حنجره یا لارنژیت

زمانی این بیماری رخ می دهد که فرد تارهای صوتی خود را از دست می دهد و صدایش بسیار بد می شود. لارنژیت خود دو بخش حاد و مزمن است. لارنژیت معمولا در مردان بیش از زنان رخ می دهد وعلت آن را می توان به دود سیگار اشاره کرد. درمان این عارضه تنها با مصرف آنتی بیوتیکی است که متخصص تجویز نموده است اما در صورت حاد بودن آن جراحی یا گفتار درمانی نیز پیشنهاد می شود.

بیشتر بخوانید: علائم سرطان زبان ، سینوزیت و سردرد

کیست تار صوتی یا سیست

بیماری خوش خیمی می باشد که همانند ندول و پلیپ می باشد. اگر در تارهای صوتی تجمع مایعات شکل بگیرد، باعث ایجاد گرفتگی صدا خواهد شد و در واقع باید بگوییم که حنجره دچار سیست شده است. از علل ایجاد این عارضه باید به التهاب حنجره اشاره نمود. کیست می تواند اکتسابی یا مادرزادی باشد اما با ارزیابی استروبوسکوپی به موقع می توان فورا آن را درمان نمود.

پاپیلوماتوز حنجره

یک عفونت ویروسی مزمن (طولانی مدت) است که در آن تومورهای خوش خیم، شبیه زگیل در داخل حنجره یا تارهای صوتی، یا دستگاه تنفسی که از بینی به داخل ریه ها می رود، رشد می کنند. ضایعات، که توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند، ممکن است خیلی سریع رشد کنند و علیرغم درمان مداوم، اغلب دوباره ظاهر می شوند. اگر راه هوایی شما مسدود شده باشد یا در صورت وجود ضایعات روی چین های صوتی، این حالت ممکن است باعث گرفتگی صدا شود. پاپیلوماتوز حنجره می تواند بزرگسالان، کودکان و نوزادان را تحت تأثیر قرار دهد.

پاپیلوماتوز حنجره

پاپیلوماتوز حنجره نوعی ویرس شبیه به زگیل است که در حنجره و تارهای صوتی رشد می کند

فلج طناب صوتی یا تحرک پذیری طناب صوتی

این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که یکی یا هر دو طناب صوتی حنجره به درستی باز یا بسته نشوند. تارهای صوتی این امکان را برای شما فراهم می کنند که وقتی هوای موجود در ریه ها آزاد می شود و از تارها عبور می کند ، صحبت کنید و باعث لرزش و ایجاد صدا می شود.

فلج تار صوتی علاوه بر تأثیر بر گفتار ، می تواند باعث سرفه ، احساس بلغم در گلو ، مشکل در بلع و تنگی نفس هنگام صحبت شود. گرچه علامت اصلی تمایل به صدای تنفس و ضعیف دارد ، اما علائم فلج تار صوتی می تواند چشمگیرتر باشد.

فلج طناب صوتی

فلج طناب صوتی باعث ایجاد مشکل در بلع، تنگی نفس و … می شود

اختلالات حرکتی طناب صوتی

این اختلالات می تواند ناشی از جراحی غده تیروئید، جراحی عروق، جراحی توراکس، جراحی ستون فقرات، قرار دادن طولانی یا ضربه ای لوله تنفسی یا عفونت ویروسی باشد.

اسپاسمودیک دیسفونیا یا دیستونی حنجره

نوعی اختلال و ناهنجاری در صدا می باشد که باعث اسپاسم و بسته شدن تارهای صوتی خواهد شد و صدا را خفه ایجاد می کند.

توصیه می شود بیماران قبل از پیشرفت بیماری با دیدن کوچک ترین علائم به بهترین متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنند تا بیماری در مراحل اولیه درمان شود.

چگونه بیماری های حنجره تشخیص داده می شوند؟

بیماری های حنجره معمولاً توسط بهترین جراح حنجره یا متخصص گوش و حلق و بینی تشخیص داده می شود. پزشک با معاینه فیزیکی گلو و حنجره شروع می کند که توسط لوله مخصوص که انتهای آن دوربین دارد، برای دیدن داخل گلو استفاده می شود. بسته به علائم شما، پزشک ممکن است بخواهد آزمایشات اضافی را انجام دهد. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تصویربرداری
  • نمونه برداری
  • معاینات آندوسکوپی

اگر پزشک شما فکر می کند ممکن است فلج طناب صوتی داشته باشید، برای شروع تشخیص ممکن است پزشک تست الکترومیوگرافی حنجره (LEMG) تجویز کند. این آزمایش ورودی عصب به عضلات حنجره را اندازه گیری می کند و می تواند به شما کمک کند تا تشخیص به درستی انجام شود و عملکرد تخریب صوتی را بازیابی کند.

نتیجه گیری

بیماری های حنجره در فصل سرما و زمستان به علت ضعف سیستم ایمنی و کاهش دفاعی بدن افرادی که ناتوان تر هستند، زودتر مبتلا می شوند. بسیار تاکید شده است  که تارصوتی حساس بوده و افراد تا می توانند به گلو فشار وارد نکنند و فریاد بلند نکشند. با ایجاد هر گونه تغییر و یا احساس جسم خارجی در زیر گلو بخصوص در اشخاص سیگاری و یا کسانی که در معرض شغل های پرخطری هستند، سریعا به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنند و علت را بررسی نمایند، تا در صورت وقوع بیماری، سریعا کنترل شود.

راه های ارتباطی با دکتر اصلان احمدی

شماره تماس: 02164351

آدرس: خیابان ستارخان / خیابان نیایش / بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص)

برچسب ها:
مقالات مرتبط
[yarpp]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *