پارگــــــی پـــــرده گـــــوش

پارگــــــی پـــــرده گـــــوش

پرده گوش

به طور کلی ساختار گوش به سه بخش بیرونی، میانی و داخلی تقسیم می شود و پرده گوش یا پرده  صَماخ (tympanic membrane)  اولین بخش از گوش میانی است و این پرده نازک گوش میانی را از گوش خارجی جدا می‌کند. در انتهای مجرای گوش، پرده گوش قرار دارد و جزء گوش خارجی قرار  می گیرد. وظیفه گوش خارجی جمع آوری و تقویت نمودن صداها،  کمک به جهت یابی اصوات است و همچنین از قسمت های داخلی تر گوش یعنی گوش میانی محافظت می کند.

مشکلات پارگی پرده گوش

پارگی در پرده گوش باید جدی گرفت، زیرا می تواند زیاد شود و شنوایی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. میزان از دست دادن شنوایی در اشخاص دچار این مشکل متفاوت می باشد. پارگی پرده گوش علاوه بر كاهش شنوایی، ایجاد عفونت در گوش میانی می کند. از جمله عوارض‌ عفونت‌ گوش را تب‌، استفراغ‌ و اسهال و به طور نادر‌ خونریزی‌ زیاد می توان نام برد. با پاره شدن پرده گوش و درپی آن خطر عفونت‌ گوش‌ میانی و انتشار آن، می توان صدمه‌ به‌ سر را انتظار داشت. نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که درد گوش در این مشکل خیلی شایع نیست.

پارگی پرده گوش

این پارگی زمانی رخ می دهد که سوراخ ریز در این پرده ایجاد شود یا پرده نازكی كه مجرای گوش را از گوش میانی جدا می كند از بین برود.

 

علل ایجاد پارگی پرده گوش

  • ضربه محکم به گوش
  • انفجار ناگهانی و شدید در اطراف فرد
  • پارگی توسط اشیاء خارجی
  • آسیب به سر مثل شکستگی جمجمه
  • وارد شدن مواد اسیدی یا داغ به داخل گوش

و موارد دیگر

 

درمان پارگی پرده گوش

تشخیص پارگی توسط پزشک متخصص به آسانی با نگاه کردن به داخل گوش با دستگاهی به نام اتوسکوپ می باشد. در مواردی که عفونت وجود دارد این تشخیص دشوار و نیاز به وقت بیشتر است. اگر پرده‌ گوش‌ پاره‌ شده‌ عفونی‌ نشود، معمولاً خود به‌ خود در عرض‌ دو ماه‌ ترمیم‌ می‌شود اما در صورت عفونی شدن ابتدا باید عفونت درمان شود که پزشک با تجویز آنتی بیوتیک این درمان را انجام می دهد. اما گاهی پارگی‌ به طور خود به‌ خود ترمیم‌ نمی شود و برای بهبود باید جراحی صورت گیرد.

در کل راه های بهبود این مشکل توسط متخصص گوش و حلق و بینی باید انتخاب و انجام گیرد که وابسته به شرایط بیمار می باشد.

سایر خدمات دکتر اصلان احمدی :

با تشکر مدیریت سایت دکتر اصلان احمدی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و فلوشیپ فوق تخصص حنجره .

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 20 =