مراقبت های بعد از جراحی حنجره

مراقبت های بعد از جراحی حنجره

حنجره، گذرگاه هوایی ما بین بخش تحتانی حلق و تراشه است و همچنین ارگان تولید کننده صوت محسوب می شود.

عوامل متعددی مانند سرطان حنجره سببب مشکل در حنجره می شوند و در بعضی از مواقع عمل جراحی حنجره ضرورت پیدا می کند. با توجه به نوع عمل انجام گرفته بر روی حنجره مراقبت های متناسب با جراحی را لازم می باشد.

گاهی جراح مجبور به انجام عمل لارنژوکتومی یا همان برداشتن حنجره می شود که به صورت برداشتن کامل یا ناقص انجام می گیرد. اگر برداشتن حنجره به صورت کامل باشد، بیمار بعد از عمل برای مدتی قادر به صحبت کردن نخواهد بود. در این مدت بیمار ممکن است احساس وحشت کند که نیاز به درک و حمایت از طرف خانواده و اطرافیان دارد. اما جای نگرانی نیست چرا که با انجام راه کارهایی که توسط پزشک توصیه می شود توان تکلم خود را به دست خواهد آورد. اما درمورد برداشتن قسمتی از حنجره، قدرت تکلم بیمار بعد از عمل باقی خواهد ماند و بیمار قادر خواهد بود که به طور طبیعی صحبت کند.

 

در درمان بیماری های مربوط به حنجره که از جراحی استفاده می شود، نیاز به مراقبت های خاصی می باشد که باید از طرف بیمار رعایت گردد.

  • تغذیه مناسب

ممکن است تا چند روز بعد از جراحی اجازه خوردن و آشامیدن داده نشود و مجبور باشید از طریق دیگری تغذیه کنید، مانند استفاده از لوله معده. بعد از گذراندن این مدت، بهتر است خوردن را با مایعات خوراکی به دلیل راحتی در بلعیدن شروع کنید. از خوردن غذاهای شیرین و یا ادرویه دار یا آن دسته از غذاهایی که سفت می باشند خودداری کنید. معمولاً رژیم غذایی از طرف پزشکتان به شما داده می شود که بهترین توصیه را برای تغذیه بعد عمل دارند، آن را دنبال کنید.

  • مسائل بهداشتی

در هنگام حمام کردن حتماً از گردن بند پلاستیکی مخصوص استفاده کنید تا مانع ورود آب به ناحیه جراحی شده شود. از صابون ها و مواد آرایشی معطر مثل عطرها جداً اجتناب کنید. می توانید در طول روزبرای پیشگیری از بوی بد دهان مسواک بزنید ولی استفاده از دهان شو باید با اجازه پزشک باشد.

  • مسائل محیطی

سعی کنید از محل هایی که دارای گرد و غبار غلیظ  می باشند دوری و از ورود ذرات معلق به حلق خود جلوگیری کنید. همچنین در معرض مستقیم سرما و خشکی  قرار نگیرید.

برای داشتن دوره نقاهت موفق بعد از جراحی حنجره، توصیه های متخصص خود را دنبال کنید.

سایر خدمات دکتر اصلان احمدی :

با تشکر مدیریت سایت دکتر اصلان احمدی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و فلوشیپ فوق تخصص حنجره

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 5 =