سرطان حنجره

سرطان حنجره :

حنجره یا جعبه صدا ممکن است در برخی بافت های خود درگیر سلول سرطانی بدخیم شود که به این مشکل ، بیماری سرطان حنجره می گویند . حنجره یا جعبه صدا معبری با طول کم همانند یک مثلث است که جایگاه آن در زیر حلق است و در گردن قرار می گیرد . حلق با فرم لوله ای شکل به صورت توخالی بوده و در افراد بالغ دارای طول تقریبی 5 اینچی است و ابتدای آن پشت بینی می باشد که تا مری امتداد یافته است. مری همان لوله ای است که به معده متصل شده و وظایف خاص خود را دارد. هوا از راه حلق و حنجره به نای می رسد و به این ترتیب ریه ها را تغذیه می نماید . حلق وظیفه انتقال مواد غذایی از دهان به مری را نیز به عهده داشته و حنجره در بخش بالایی خود حاوی بافت ریزی است که اپی گلوت نام دارد . اپی گلوت مانع اختلال در تنفس و بلع غذا می شود به عبارت دیگر مواد غذایی حین بلعیده شده به کمک این عضو وارد ریه نشده و مسیر معمول خود را پیش می گیرند.

ساختار حنجره :

حنجره تارهای صوتی را در برگرفته و زمانی که این اجزا مرتعش می شوند ، با کمک هوا امواج صدا تولید و ساخته می شوند. گذران هوای حاوی امواج صوتی از حلق ، دهان و بینی موجب دلنشین شدن صدای شخص می شود در مرحله بعد ماهیچه های حلقی ، زبان ، لب و صورت قدرت تکلم را برقرار نموده و کلمات ادا شده را قابل فهم می سازند. ساختار حنجره از سه بخش مهم متشکل است : گلوت ، سوپراگلوت و ساب گلوت .

گلوت همان قسمت وسط حنجره بوده که تارهای صوتی را در خود می گنجاند .

سوپرا گلوت بخش بالایی حنجره است و ساب گسوت بافت پایین آن را تشکیل می دهد. ساب گلوت به نای وصل شده و هوای ورودی و خروجی را از دهان به ریه می رساند.

سرطان حنجره

پیدایش سرطان حنجره :

این سرطان بیشتر در افراد معتاد به سیگار مشاهده شده و توصیه پزشکان برای مبتلایان به سرطان حنجره ترک سیگار در اولین فرصت است . بافت های مهمی از حنجره از ناحیه سلولی آلوده به سرطان می شود که این بیماری کشنده علایم و نشانه هایی را دارد.

علایم بیماری سرطان حنجره :

چنانچه نشانه های بالینی را تجربه و مشاهده کردید در اسرع وقت به پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه نموده و علت را جویا شوید . نشان های بالینی عبارتند از : گلودرد از نوع طولانی مدت که درمان نمی شود . احساس درد در زمان بلعیدن غذا ، بروز تغییرات در صدا ، لمس غده در گردن ، درد در ناحیه گوش و خشن شدن صدا.

اگر نشانه های فوق را احساس نمودید ، لازم است تحت معاینه قرار گرفته و از سلامت حنجره خود اطمینان حاصل نمایید و طی جلسات معاینه پزشک متخصص با قرار دادن لوله مخصوصی در گلوی فرد ، از نور چراغ پزشکی کمک گرفته و وضعیت حنجره را بررسی می کند. به این نوع معینه ، لارنگوسکوپی می گویند. زمانی که پزشک در بررسی های تخصصی و معاینات به توده مشکوکی بر بخورد نمونه برداری ا بافت و لایه مشکوک را انجام داده و نمونه ها را به آزمایشگاه می فرستد حتی می توان در مطب هم با کمک میکروسکوپ آن بافت را بررسی نمود. در بررسی ها اگر سلول های سرطانی یافت شدند تشخیص بیماری سرطان حنجره صد درصدی شده و مراحل درمانی آغاز می شود. به نمونه برداری از بافت های مشکوک ، بیوپسی یا بایوپسی می گویند. پزشک متخصص می تواند برای تشخیص و ارزیابی وجود غده گلو و گردن بیمار را لمس کرده و تصمیمات ابتدایی را اتخاذ نماید.

درمان سرطان حنجره

درمان سرطان حنجره :

احتمال بهبودی بیمار به جایگاه بافت سرطانی در مختصات حنجره بستگی دارد مسله دیگر توسعه بیماری و انتقال آن به دیگر بخش های بدن است در بررسی های تخصصی امکان گسترش بیماری و حجم بافت های درگیر سنجیده شده تا درمان مناسب انتخاب شود . همچنین برای انتخاب شیوه موثر درمانی می توان از وضعیت و شرایط عمومی بیمار اطلاعاتی کسب نمود.

پس از درمان سرطان حنجره به روش های تخصصی امکان عود بیمار وجود دارد و این عود می تواند از خود حنجره شروع شده یا در قسمت های دیگر بدن ظاهر گردد.

مرحله بندی بیماری سرطان حنجره :

زمانی که تشخیص پزشک متخصص و متخصص آزمایشگاه به بیماری سرطان تعلق گرفت ، آزمایش های جزیی تر و کامل تری ترتیب داده می شوند در بررسی های دقیق آزمایشگاهی امکان اینکه بیماری به نواحی دیگر بدن دست اندازی کرده باشد مورد مطالعه قرار گرفته که به این کار مرحله بندی می گویند. در بیماری سرطان حنجره مرحله ابتدایی همان ناحیه ای است که بیماری از آن آغاز شده است .

مرحله اول : سرطان تنها در ناحیه آغازی جای دارد و به بخش های لنفاوی تجاوز نکرده است .  بخش های لنفاوی گره هایی به فرم لوبیا هستند که در کلیه بخش های بدن وجود داشته که وظیفه آنها حفاظت از سلول های دفاعی و کنترل عفونت است . در مرحله اول در بخش سوپراگلوت بیمار سرطان فقط در سوپراگلوت مانده و طناب های صوتی به درستی حرکت می کنند. گاه سرطان در بخش گلوت قرار گرفته و فقط تارهای صوتی را درگیر می سازد ولی این تارها بسیار طبیعی حرکت دارند و در آخر سرطان ساب گلوت به خارج از این بخش توسعه نیافت و پیشرفت نمی کند . این ویژگی ها مختص سرطان مرحله اول است .

مرحله دوم : در این شرایط بیماری سرطان تنها در حنجره به جای مانده و به غده های لنفاوی حنجره و نقاط دورتر توسعه نمی یابد در بخش های سه گانه ویژگی بیماری این گونه است : در سوپراگلوت سرطان در چند ناحیه موجود است و تارهای صوتی وضع متعادلی در حرکت دارند و در بخش گلوت سرطان به سوپراگلوت و ساب گلوت نفوذ می کند. تارهای صوتی در این شرایط یا عادی حرکت می کنند یا نمی کنند. و در ناحیه ساب گلوت طناب های صوتی درگیر بیمار شده که گاه حرکت داشته و گاه بسته به میزان بیماری حرکت نمی کنند. مراحل سوم و چهارم سرطان حنجره نیز به ترتیب وخامت دارند و وضع عمومی بیمار و وظایف حنجره را تحت الشعاع قرار می دهند.

با تشکر مدیریت سایت دکتر اصلان احمدی متخصص گوش و حلق و بینی