اتوپلاستی

اتوپلاستی

زیبایی سر و صورت در اولین برخورد با دیگران مشخص می شود و ‎گوش‌ها هم از اجزاي تاثیر گذار صورت محسوب می شوند‫.با اینکه بسیاری از افراد گوش های خود را در زیر موها پنهان می بینند اما این اتفاق در مردان معمولا کمتر رخ می دهد و زیبایی گوش ها و موقعیت قرار گیری آنها برایشان مهم است معمولا گوش ها به دلایلی مانند مسئله ارثی و یا رخ دادن اتفاق و وارد شدن ضربه این حالت درمی آیند . شاید بزرگسالان با این مشکل مربوط به زیبایی گوش های خود کنار بیایند اما کودکان معمولا از این مسئله رنج می برند زیرا مورد تمسخر همسالان خود قرار می گیرند و در روابط اجتماعی آنها مشکل به وجود می آید.اما این عارضه به راحتی قابل درمان است  و با یک جراحی ساده  که به اتوپلاستی معروف می باشد می توان گوش ها را اصلاح و ترمیم کرد. عمل زیبایی گوش ساده است و معمولا هیچ گونه عوارضی را به دنبال خود ندارد.

نحوه جراحی گوش

در این جراحی  بعد از اینکه مشاوره لازم نزد جراح  صورت انجام گرفت هماهنگی های لازم انجام می شود و با یک بیهوشی عمومی جراحی آغاز می شود در این جراحی برش ها در پشت گوش و بر روی چین خوردگی پوست ایجاد می شود که همین امر باعث می شود بعد از عمل زیبایی گوش جایی از برش ها به طور واضح دیده نشود.هر چند که ممکن است این جراحی با بی حسی هم انجام شود که در این حالت لیدوکایین به محل جراحی تزریق می شود و لاله گوش بی حس می شود و بیمار هیچ گونه دردی را در حین عمل احساس نمی کند. بعد از اینکه تکنیک های لازم جهت جابه جایی غضروف های گوش صورت گرفت برش ها بسته شده و بخیه های مناسب زده می شود.

 

اتوپلاستی

‎تکنیک استفاده شده در جراحی گوش‌های برجسته

در واقع پس از اینکه برش ها در پشت گوش ایجاد می شود یک باریکه نازک از پوست گوش برداشته می شود  و برای اینکه بتوان غضروف ها را به سمت سر نزدیک تر کرد سطح پشتی غضروف تراشیده می شود  و برای اینکه دیگر به حالت اولیه خود بازنگردد بخیه های دائمی استفاده می شود. بیشتر هدف از این جراحی نزدیک کردن لاله گوش به سر و قرینه کردن هر دو گوش است .  در صورتی که جراحی گوش به صورت یک طرفه انجام می شود و یکی از گوش ها دچار این مشکل است  مي‌توان با نزديك كردن آن به سر تقارن لازم را بين گوش ها ايجاد نمود

 

‎سن مناسب جراحی زیبایی گوش

بیشتر پزشکان مناسبت ترین زمان جراحی زیبایی گوش را همان سنین کودکی و در دوران ابتدایی می دانند که دیگر کودکان در مدرسه مورد تمسخر قرار نگیرند و اعتماد به نفس خود را از دست ندهند.بسیاری از والدین از روش هایی مانند چسب زدن گوش و یا وسیله های تبلیغاتی استفاده می کنند  تا بتوانند ایرادات مادرزادی گوش فرزند خود را از بین ببرند اما این روش ها نمی توانند کارساز باشند و پیشنهاد می شود که در ابتدا به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنند.

نتیجه جراحی گوش

  • باعث بیشتر شدن اعتماد به نفس در افراد می شود .
  • جذابیت و زیبایی صورت فرد بازمی گردد.
  • گوش های هر دو طرف استاندارد می شود و اندازه ای متناسب با صورت پیدا می کند .
  • تغییراتی که در این جراحی درآقایان به وجود می آید بسیار قابل ملاحظه است.
  • حالت آینه ای گوش و یا گوش های بزرگ و تا شده اصلاح می شوند.
  • بعد از طی کردن دوره نقاهت و از بین رفتن ورم نتیجه کاملا مشخص می شود و هیچ گونه عوارضی نخواهد داشت.
  • بازسازی و یا اصلاح مشکلات لاله گوش
  • گوش های آسیب دیده در اثر ضربه ، سوختگی، سرماخوردگی ترمیم می شوند
  • اصلاح نرمه گوش پاره شده ناشی از گوشواره

اقدامات بعد از جراحی گوش

روز عمل : بعد از عمل نیازی به بستری در بیمارستان نمی باشد و فرد به لافاصله بعد از به هوش آمدن مرخص خواهد شد .برای جلوگیری از  برخورد گوش  به اجسام هدبندهایی مخصوص باید تهیه شود که بعد از برداشتن پانسمان ها استفاده می شوند  که به هیچ عنوان نباید آنها را بدون نظر پزشک از روی سر خود بردارید.زیرا هدبند ها باعث فیکس  شدن موقعیت جدید می شود و به ترمیم پوست جدا شده بر روی استخوان ها کمک می کند. همچنین پانسمان هایی که به دور سر شما بسته می شود  از عفونت احتمالی به وجود آمده جلوگیری خواهد کرد.

مراقبت های بعد از جراحی گوش

در این دوره چون از بخیه های قابل جذب استفاده شده است نیازی به مراقبت های ویژه نیست . شما باید با نظر پزشک خود زخم های خود را شست و شو دهید و آنتی بیوتیک های داده شده را به طور کامل مصرف کنید. خونمردگي و تورم ناشي از عمل هم پس از مدت كوتاهي برطرف مي‌شود.

به هیچ عنوان به گوش های خود فشار وارد نکنید و  رو به بالا بخوابید تا  موقعیت  گوش ها ثابت باقی بماند.

از انجام فعلیت ای سنگین خودداری کنید

 

سوالات متداول جراحی زیبایی گوش

آیا این جراحی بر روی شنوایی تاثیر دارد؟

این عمل بر سیستم شنوایی فرد  هیچ تاثیری ندارد و تنها بر روی قسمت بیرونی گوش تغییرات انجام می گیرد.

مناسب ترین سن برای جراحی گوش چیست؟

بهترین زمان انجام این عمل قبل از شروع مدرسه در حدود ۵ تا ۷ سالگی است

هزینه جراحی گوش چقدر است ؟

امکان دارد هزینه جراحی برای افراد متفاوت باشد و با توجه به ایراداتی که در گوش وجود دارد هزینه جراحی مشخص می شود اما به طور کل المان های زیر در هزینه نهایی تاثیر گذار است:

هزینه دستمزد جراح زیبایی گوش

هزینه مرکز جراحی

داروهای استفاده شده در بیهوشی

لباس مخصوص عمل

نسخه های داروئی عمل

آیا می توان بعد از جراحی گوش از گوشواره استفاده کرد؟

پس از بهبودی و برداشتن هدبند های گوش می توانید از گوشواره استفاده کنید.

آیا بیمه شامل هزینه این جراحی خواهد شد ؟

خیر این جراحی به منظور زیبایی انجام گرفته  و شامل بیمه نخواهد شد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر اصلان احمدی متخصص گوش و حلق و بینی